Grup halinde dolaşan ve tatlı meyveler üzerinde beslenen uçkun sınıfına meyve sineği denir. Yaz aylarında olgunlaşmış meyveler ile beslenen ve bozulmuş meyvelere üzerine yumurta bırakan ergin dişilerin larvaların oluşum evrelerinde besin kaynağına yakın olmasından dolayı hızlı bir gelişim gösterirler.  İnce ve susam tanesi büyüklüğüne yakın boyuttadır.

Meyve sineği nerelerde bulunur

Meyve sineği genellikle meyve ve sebze depolarında uygun olmayan hava koşullarının taze meyvelerin bozulması sonucunda kurtlanma gibi durumlar sonucunda larvaların oluşumu görünür hal almaktadır. Daha sonra meyve sineği mücadelesi alınmadığından dolayı sıcak hava koşullarının sağlamış olduğu imkanlardan dolayı bu parazit hayat bularak hızlıca çevreye yayılmaktadır.

Meyve sineği ilaçlama

Meyve sineği ilaçlama yapılmadan önce mutfak, depo veya diğer satış alanlarında meyve kasalarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bozuk olan meyveler kasalardan ayıklanarak naylon torbalara konularak ağızları bağlandıktan sonra çöpe atılmalıdır. Geriye kalan temiz meyveler üzerine branda ve naylon benzeri sıvı geçirmeyecek örtülerle kapatılmalıdır. Daha sonra uygun ilaçlama ekipmanları ve sinek ilaçlamasına yönelik insektisit ile ürünlerin bulunduğu alanın tavan ve duvarları püskürtme yöntemi ile her yeri meyve sineği ilaçlama gerekir daha sonrasında alan bir saat kadar açık tutulan pencere ve kapılardan gelen hava ile kurumaya bırakılır. Bu çalışmaların akabinde meyve sineği ilaçlama sonucunda sineklerden kurtulabilirsiniz.

 

Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
ACİL ÇAĞRI