Tesbih böceği kabuklu ve çok eklemli olarak diğer böcek türlerinden farklıdır. Denizde ve karada yaşayanlar olarak ikiye ayrılır. Vücut ölçüleri 1 ile 2 cm arasındadır. Gri ve siyah renk tonlarında çok ayaklı yürüyen haşere sınıfındadır. Tespih böceği rutubet ve nem ile uyumlu bir ortamda yaşarlar. Sıcak ve kurak alanlarda görülmezler. Herhangi bir tehlike sezdiklerinde veya kendilerine dokunulduğunda kıvrılarak bocuk şeklini alır. Asıl adı Isopoda olan bu böcek, şeklinin benzerliğinden dolayı halk arasından tesbihböceği veya boncuk böceği olarak isimlendirilmiştir.

Tesbih Böceği Nasıl olur

Tesbih böcekleri nasıl olur; Yumurtlama ile çoğalırlar, besin kaynakları bitkiler ve meyvelerdir. Ot obur olan tesbih böcekleri, bu yüzden genellikle zemin katlarında görülürler. En çok bahçe, bodrum katları, su giderlerinin olduğu yerlerde sayıları fazladır. Diğer türlü yüksek katlı binalarda da görülmesinin sebebi rutubet nem ve bitkilerin (saksı çiçekleri vb) nin olmasındandır.

Tesbih Böceği Nerelerde Görülür

Evlerde daha çok banyo ve mutfak giderleri ile tezgâh alt, nemli gardırop ve kanepe arkası gibi yerlerde rastlanılır. Geceleri güvende olduklarından dolayı açıkta dolaşır ve buldukları her şeyin içine girip çıkarlar. Su içmek için mutfak tezgahının üstünde dolaştıkları için kullanılan tabak ve bardaklarla temas ederler. Tiksindirici bir görüntüleri vardır. Bunlardan kurtulmak için öncelikle rutubet ve nem sorununu gidermek lazım daha sonra alanda bulunan ıslak bitki ve ağaç cinsi olan her şeyi kaldırmak gerekir. En önemlisi doğru ilacı kullanmaktır. Yoksa aksi bir durumda yanlış ilaç ve ayarsız doz uygulaması sonucu ölümcül kazalar meydana gelebilir. Kesin ve garantili sonuca ulaşmak için sağlık bakanlığı onaylı böcek ilaçlama firması ile irtibat kurarak yardım alabilirsiniz. İlaçlama firmasından gelecek uzman personel öncelikle keşif ve sonrasında da uygulanacak insektisiti kullanarak sorununuzu çözecektir. Detaylı bilgi ve ücretsiz keşif için çağrı merkezimizi 7/24 arayabilirsiniz.

 

Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
ACİL ÇAĞRI