Çatı Faresi (Çatı Sıçanı)

  1. Anasayfa
  2. Çatı Faresi (Çatı Sıçanı)

Çatı faresi (çatı sıçanı) adını yaşadığı çatı alanlarında almıştır. Teras katlarında özellikle insanların zorlu uğraş verdikleri bir haşeredir. Tavan aralarında yaşadıklarından dolayı genellikle gıda ihtiyaçlarını insanlardan faydalanmak için fırsat kollarlar. Hayatta kalabilmek için oldukça zorlu mücadele vermektedirler. Çatı faresi tavan aralarında böcek, kuru gıda sebze, diğer yeşil bitkiler gibi çevresinde bulabildikleri ile beslenirler.

Besin sıkıntısına düştüklerinde tavandan eve inebilmek için; ahşap, alçı-alçıpen, hatta betonu bile kemiren ve ilen güçlü çene yapısına sahiptirler. Çatı sıçanı günün her saatinde aktiftir. Girdikleri evlerde gece sessizliğinde yatak odalarında insanlara sinsice yaklaşarak el ve ayalardan kemirdikleri insanları çevremizde çok duymuşuzdur. Bunun için dikkat etmek gereklidir. Bu durma maruz kalmamak için, fare ilaçlama servisinden yardım almak gerekir.

Çatı faresinin fiziki yapısı

Kalabalık ailelerden oluşurlar. Bir anne yılda 6 defa ve her seferinde 8-12 kadar yavru doğurabilir. Büyük ve kepçe denilen hassas kulakları sayesinde, çatı faresi çevresinden gelebilecek tehlikeleri önceden sezerek, düşmana karşı savunma veya kaçma girişiminde bulunurlar. Fiziksel olarak ayırt etmek için diğer farelere göre çatı faresi fındık faresinden büyük, lağım faresinden ise küçüktürler. Kuyrukları ise kendi boyundan bir buçuk katı kadardır. Uzun kuyruğu, tırmandığı yüksekliklerde tutunabilmek ve dengede kalmak gibi önemli görevler sergilemektedir.

Karanlık alanlarda yaşamayı tercih ederler. Işığa karşı duyarlı gözleri olan çatı faresi yarı kör olarak da nitelendirilir, yani bir buçuk metreden fazla uzağı görmeyecek kadar zayıftır. Bu dezavantaj sayılabilecek bir durum gibi algılansa da aslında hiç de öyle değildir. Bunun yerine çatı faresi oldukça gelişmiş olan koku algısı ve güçlü kulakların işlevi ve ayaklarının yerden gelen titreşimleri hissetmesi ayrıca, uzunca bıyıklarını da yürüdüğünde sürtünerek iz sürümü ile mükemmel bir donanıma sahip olduğunu göstermektedir.

Diğer farelerden farkı

Tavan aralarında yürürken çıkardıkları gürültüler ve aile arasında iletişim kurmak için ince tiz bağırtıları ile insanları tedirgin eden çatı faresi oldukça beceriklidir. Lağım faresi ve fındık faresine göre çatı faresi daha da gelişmiş olan elleri sayılan ön kolları ve arka ayaklarının mükemmel tırmanma yetisinin olduğu, eğimsiz, dik ve çok yüksek zirvelere tırmanmayı rahatlıkla gerçekleştirirler. Tutunmaları için normalin dışında uzun olan tırnakları ve geniş avuç içlerinin rolünün bunda büyük payı vardır.

Çatı faresi mücadelesi

Çatı faresi mücadelesinde pasta ve yem formülasyonlu, sıçanlara özel geliştirilmiş ilaçlarla müdahale edilir. Bu işlem çatı katına planlı bir şekilde istasyon adı verilen yem kutuları bırakılarak periyodik bakımlar eşliğine kontrol edilmelidir. En iyisi size en yakın fare ilaçlama şirketi ile irtibata geçmektir.

 

Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
ACİL ÇAĞRI