Ağaçkurdu – Tahtakurdu

  1. Anasayfa
  2. Ağaçkurdu – Tahtakurdu

Ağaç Kurdu Hakkında Bilgi

Ağaç kurdu; siyah, koyu kahve ve kırmızımsı bir renge sahiptir. Uzunluğu 3 ile 5 mm oval bir vücut yapısı ve 6 adet bacağa vardır. Yaşam şartları ihtiyaç duyduğu 30 ve 35 C sıcaklık, nem ve ahşap olan her yerde bulunması gayet tabiidir.

Ağaç kurdu yumurtalarını mobilya, dolap, parke ve kapı çatlaklarına kolay çürüyebilmesi için özel sıvı salgılayarak bırakır. Daha sonra oluşan larva bulunduğu ahşabı kemirerek içeri doğru oyarak ilerler, haftalarca oyuklarda yaşayan larvalar beslendikçe büyümeye ve erişkin hal almaya başlarlar. Gün geçtikçe güçlenerek daha da çok tahribata yol açan haşerelerin, gece sessizliğinde kemirdikleri ahşaplardan çıkardıkları gürültüye dayanılması bir hayli zordur.

Tahta Kurdu Zararlısı

Bu durumda odun olan her şeyi kemiren bu haşereler geride sadece toz halinde kemirilmiş içi boş ahşaplar bırakır. Uzun bir aradan sonra saklandıkları inlerinden sıyrılarak, gün yüzüne çıkarlar ve bu zaman zarfında pek beslendikleri görülmemişlerdir. Bu doğal yaşam sonunun habercisidir. Aç kalarak yaklaşık bir ay sonra ölürler ancak ölen böcekler geride yüzlerce yumurta bıraktıkları için hiçbir zaman kendiliğinden tükenmezler. Buna bağlı olarak bulundukları yerde sürekli var olacaklardır.

Tahta Kurdu İlaçlama

Tahta kurdu fark edilmesi ve kontrol altına alınması bir hayli zordur. Bu durumda yapılacak tek şey ilaç uygulamasıdır. Ancak tahta kurdu ilaçlaması, bilgi isteyen bir yöntem eşliğinde yürütülmelidir. Oldukları yoğunluğa göre ilaç dozajı ve uygulanacak insektisitin uygun olması ile profesyonel kişiler tarafından operasyonun gerçekleşmesi gerekmektedir…Buna mukabil sağlık bakanlığı onaylı haşere kontrol merkezlerinden yardım istemeniz en doğru seçimdir. Bu konuda ücretsiz bilgi ve evinize ücretsiz keşif için lütfen iletişim kısmında 7/24 canlı müşteri destek hattını arayınız.

 

Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
ACİL ÇAĞRI