ALMAN HAMAM BÖCEĞİ

Hamam böceği ailesinden en kalabalık olan türüdür. Bilimsel adı Blattella germanica, Türkçe karşılığı Alman hamam böceği (Kalorifer böceği) hayatta kalabilmesi için sürekli sıcak bir ortam içinde kalması gereklidir, eskiden günümüze kadar kazan daireleri, mutfak ve diğer gıda imalatlarında görülmüş oldukları için halk arasında kalorifer böceği, sarı böcek , kahve rengi böcek ve  kakalak  gibi isimlerle anılmaktadır. Ev, iş yeri, gıda imalatı ve benzeri birçok yerde karşımıza çıkan kalorifer böcekleri her zaman büyük bir sorun haline gelmiştir. Kafalarının üzerinde bulunan uzunca iki anten, sürekli titreşim halindedir. Böylece aile bireyleriyle sürekli bilgi paylaşımı içerisindedirler.

Dış görünümleri; sarı, beyazımsı, açık ve koyu kahve renklerinde olup, en küçükleri 2 mm ve erişkinleri ise 2,5 cm kadardır, kalorifer böceği ışığa karşı duyarlıdır, yani bir çeşit alerjik durumları var da diyebiliriz. Karanlık alanlarda daha çok belirgindir. Evlerde ise, gece saatlerinde ışıkların kapalı olması ile kalorifer böceği evin her tarafında aktiftir. Özellikle gece uyku aralarında mutfağa su içmeye gidildiğinde, mutfak tezgahı ve dolaplarda kalorifer böceğini görmemek kaçınılmazdır.

Kalorifer böcekleri nerede yaşar

Kalorifer böcekleri nerede yaşar: Bulundukları alanlarda eşyaların üzerinde dolaşarak kötü görünümleri ve mikrop taşıdıkları için insanlar tarafından tiksinti olarak nitelendirilirler. Alman hamam böceğinden kurtulabilmek için, çeşitli çalışmalar ile ferdi mücadeleler yapılabilir. Yani çamaşır suyu kullanarak öldürme, bitkisel baharatlar geçiş alanlarına bırakılarak uzaklaştırma, duvarlardaki çatlakları kapama, süpürgelikleri onarma gibi çalışmalar ile kurtuluş sağlamanın peşine düşebilirsiniz. Bu tür tedbirler sorunu bitirmek için yeterli değildir. Çünkü kalorifer böcekleri, evlerde, iş yerlerinde ve imalatlarda; kapı pervazları, parke altları, mutfak dolapları arkalarına, mutfak tezgâh ve kombi içlerine, buzdolabı ve bulaşık makinesi motor kısımlarına girerler bu durumda yukarıdaki amatör çalışmalar alman hamam böceğinin sonunu getiremez.

Kalorifer Böceğinden Nasıl Kurtulabilirim

Alman hamam böceği sorunu ve nerelerde yaşadıkları hakkında bilgi verdik. Şimdi ise; Kalorifer böceğinden nasıl kurtulabilirim için kesin çözümü paylaşım yapalım. Kalorifer böcekleri sıcağı ve nemi sevdiklerinden dolayı evlerde en çok mutfak alanlarında, gıda imalatlarında ise (Lokanta, pide-ekmek ve lahmacun fırını) ocağın yandığı yakınlarda barınırlar. Bunun için firmamızın kullanmış olduğu Sağlık Bakanlığı onaylı Bayer marka kokusuz ve insan sağlında olumsuz etkileri olmayan güvenilir jel ilaç formasyonlu ürünümüz ile tek seferde 1 yıl garantili hizmet vermektedir. Bu ilaçlama esnasında mutfakta ve evde dolap içlerini boşaltma halıları kaldırma ve evden çıkmanız gibi hiçbir zahmete gerek yoktur. Lütfen bu gibi hazırlıklar yapmayınız. Gelecek Uzman personelimiz 15 dakikada uygulamayı yaparak gereken bilgiyi aktaracaktır.

ŞARK HAMAM BÖCEĞİ

Karafatma: yani doğu hamam böceği, şark hamam böceği kara böcek olarak bilinmektedir. Bu zararlının yaşam alanı aslında kanalizasyon ve yeraltıdır yassı bir vücut 1 ile 3 santimetreye kadar

Erişebilirler beslenme alışkanlıkları ağırlık bitkisel az da olsa hayvansal gıdalardan tüketiyorlar sıklıkla yaz aylarında karşılaştığımız bu böcek bodrum katları, merdiven boşlukları kömürlükler, çatı katı, evdeki ardiyeler, mutfak tezgâhı altı, bahçelerde sık sık karşımıza çıkarlar her ne kadar gündüz görünseler de geceleri daha çok aktiftirler bir hamam böceği bir gecede bir kilometreden fazla yol kat edebilir

Hamam böceği ile mücadele

Hamam böceği ilaçlaması ve kontrol altına alınması sayılarının çokluğundan dolayı baş etmek bir hayli zordur bunu defalarca farklı teknikler denemelerinize rağmen başarısız olduğunuzu görmüşsünüzdür. Kesinlikle deterjan veya çamaşır suyu ile kontrol altına almak boşa bir uğraştır diğer kimyasallarla savaş vermek sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Buna dikkat etmek gerekir bu hususta geliştirilmiş olan doğru ve etkili karafatma ilaçları profesyonel kişiler tarafından yani bir ilaçlama firması çalışmasıyla etkili ve uzun süre koruma sağlamaktadır. Karafatma ilaçları içerisinde en etkilisi olan ilaç türü sıvı ilaçlamadır.

Garantili karafatma ilaçlama

İlaçlama yapılmasına rağmen karafatmalar bazen tekrardan çıkmaya devam etmektedirler. Bunun için ilaçlamadan sonra 20 gün beklemelisiniz bunun sebebi yumurtadan çıkan böcekler ilaca ulaşıncaya kadar geçen süreçtir. Bundan sonra hala ilk günkü gibi devam eden böcek sürüsü var ise tekrardan bizimle iletişime geçmelisiniz bundan sonra tekrar bir ilaçlama yapılmalıdır. Bu sorunun oluşmasında başlıca faktörler şunlardır: Yapılan ilaçlamadan sonra özellikle dış alansa yağan yağmur, güneş veya toz, ilacın etkisini kaybetmesine neden olacaktır. Ev içinde veya işletmelerde ise bilmeden veya ilaçlama teknisyenin vermiş olduğu talimatları uygulamayarak temizlik yapmakla ve ya alanı suyun basması gibi kazaların ardından böcek görebilirsiniz. Hizmet verdiğimiz müşterilerimize karafatma ilaçlaması altı ay garanti kapsamındadır.  Hizmet bedeli ücreti tek sefer ödenerek daha sonraki haşere oluşumunda yapılan çalışmalar tamamıyla ücretsizdir. Bu şartlar birçok ilaçlama firması tarafından maalesef verilmemektedir ilaçlama hususunda bu ayrıntılara dikkat etmenizi tavsiye ederiz

Amerikan Hamam Böceği

Amerikan hamam böceği kendi türünün içinde iri ve kanatlı olmasıyla en özelidir.2 ile 3 cm uzunluğunda kahve renge sahiptirler. Gerektiğinde uçabilir, ancak çoğu zaman yürüdüğü görülen ve önüne çıkan her şeyden beslenmeye alışık olan bir hamam böceği çeşididir. Ülkemize kargo ve diğer yük taşımacılığı yolu ile gelmiştir, bu nedenle sahil kasabası ve kentlerinde çok yaygındır.

 Hamam Böceği Nereden Gelir?

Amerikan hamam böceği ilaçlama gemi ambarları ve büyük antrepolarında sık rastlandığı kadarıyla artık yerleşim alanlarında yuva kurmuşlardır. Amerikan hamam böceği İş yeri ve imalatlarda görüldüğü gibi evlerde de görülmektedir. İri ve korkutucu yapısıyla insanları tiksindirmekle kalmayarak ayrıca taşıdıkları hastalıkları da dolaylı olarak kullandığımız araçlar ve besin kaynaklarımıza kadar ulaştırmakta büyük rol oynarlar.

Amerikan Hamam Böceği Nasıl Oluşur?

Amerikan hamam böceği evlere bir eşya ambalajında tutunarak ve ya yumurta bırakarak, diğer türlü ise duvar çatlakları merdiven boşlukları ve evin dışarıya bağlantılı açık yerlerden ulaşırlar. Kontrol edilmesi zordur gardırop ile tezgâh ve mutfak dolapları içine saklanırlar. Amerikan hamam böcekleri günün belli saatlerinde beslenmek için ortada dolaşırlar.

Amerikan Hamam Böceğinden Kurtulmanın Yolları

Amerikan hamam böceği ilaçlama hızlı üreyen ve saklandıkları yerlere ulaşmak bir haylı zordur. Kalorifer böceği gibi çoğu zaman göz önünde dolaşmazlar. Sinsi ve oldukça akıllı bir türdür. Bu böceğe en etkili olacak çalışma ise sıvı ilaçlama yani; püskürtme ilaçlamadır. Yapılan ilaçlama kokusuz ve renksizdir bu çalışmalar yapılırken eviniz ve iş yerinizden çıkmanıza gerek yoktur. Günlük işlerinizi etkilemeyecek sorunsuz kesin çözüm sunan bir hizmet şeklidir.

Evinizin her tarafını sarmış olan bu böceklerden kurtulmak için birçok yöntemleri başvurduğunuzda biliyorum. Öncelikle karşılaşmış olduğunuz böcekler; sarı böcekler, kahverengi böcekler, koyu kahverengi ve kızılımsı tonlardadır. Mutfağınızın tezgâh üzerinde, dolap içlerinde, kuru gıda dolap çekmecelerinde, yerde, duvarda buzdolabı motor kısmında, buzdolabı kapağında, bulaşık makinesi üstünde ve arkasında, kapı pervazlarına, kombi içinde, elektronik eşyalarınızın havalandırma kısımlarına, banyodan, tuvalette, salonda ve her yerde görebileceğiniz bir böcek türüdür. Görmüş olduğunuz böceğin adı alman hamam böceğidir veya kalorifer böceği olarak da bilinmektedir

Hamam böcekleri neyden oluşur

Hepinizin Merak ettiği tek şey bu böcek evimde nasıl oluştu ve evime nasıl geldi? Kesinlikle iyi bilmeniz gereken bir şey vardır: Bu böcek uçmaz. Hizmet verdiğimiz müşterilerimizle sürekli bu konuyu tartışıyoruz, müşterilerimiz böceğin uçarak yer değiştirdiğini iddia etmektedir. Lakin anlattığımız hamam böceği türü uçmaz. Eğer uçtuğunu görüyorsanız, bu alman hamam böceği değil; Amerikan hamam böceğidir. Amerikan hamam böceği ise yaklaşık 3 santim büyüklüğünde hantal ve sayıları fazla olmayan hamam böceği türünün en büyüğüdür. Konumuza geri dönecek olursak karşılaşmış olduğunuz kalorifer böcekleri, evinizdeki gıda atıklarından oluşmaz. Ancak evinizdeki gıda atıklarından beslenebilirler daha çok nişasta bazlı, şeker ve bitkisel yağ besinlerinden faydalanırlar. Evinize giriş yeri ise apartman dairesinde oturuyor iseniz bir komşunuzdan geçebilir, yani imkansız gibi görülse de 10 katlı bir apartman varsayalım Siz 1. Katta oturuyorsanız 10. Kattaki daireden evinize Alman hamam böceği rahatlıkla geçiş yapabilir, geçiş yerlerini söyleyecek olursak birincisi elektrik kablolarının geçmiş olduğu borular, siz de biliyorsunuz ki bina içerisindeki elektrik tesisatı tablosu borular vasıtası ile yapılmaktadır. Yani elektrik buatı altından geçen bir böcek bina içerisindeki bir diğer boru çıkışından başka bir tarafa geçiş yapabilir. İkincisi doğal gaz, su, televizyon kablosu, dış kapı altındaki boşluktan böcek rahatlık ve evinizin içine girebilir veya evinize getirmiş olduğunuz ikinci el bir eşya ile de geçiş yapabilir. Daha da ince bir ayrıntıya inecek olursak, alışveriş yapmış olduğunuz marketteki ambalajlı ürünler ile bir yumurtayla da gelebilir. Görüldüğünde eğer müdahale edilmezse kısa bir süre sonra eviniz hamam böceği çiftliği haline gelebilir.

Hamam böcekleri zararlı mı

Kafaların üzerindeki antenlerinin sürekli titreşim halinde olması etrafı analiz ederek, kendi aralarında İyi bir iletişim halindedirler. Özellikle tamamı gece ortaya çıkar, karanlık, sessizlik, sıcaklık, açlık bunları harekete geçirir. Uyuduğunuzda yüzünüzün üzerinde geçebilir, nefes aldığınızda dudağınızı üzerinde duruyor olabilir veya kulağınızın içine kadar girebilir bunu zarar vermek için değil yiyecek bulabilmek için yapıyordur. Fazla çekingen, korkak bir böcektir ama ev ahalisine belli bir süreden sonra alışabilir. Mükemmel bir koordine halindedirler hamam böceği insana zarar verir mi diye düşünebilirsiniz, hamam böceği zehirsizdir hamam böceği ısırır mı diye düşünebilirsiniz hamam böceği ısırmaz. Hamam böceğinin en etkili ilacı jel ilaçlama daha sonra .

Hamam böcekleri evler ve iş yerlerinde görülebilen haşere türlerindendir. Bu böcekler eşyalara dokundukları için insanların zehirlenmelerine veya alerji olmalarına neden olurlar. Bunun yanı sıra insanların hijyenik olmayan ortamda kalmalarına neden olurlar.

Bu nedenle hamam böceği bulanan mekanların ilaçlanması gerekir. Hamam böceklerinden kurtulmak için toz ve jel şeklindeki ilaçlardan yararlanılabilir. Ancak bu böcekler için geliştirilen çok sayıda ilaç olduğundan en etkilisini bulmak zor olabilir.

İnsanlar tarafından merak edilen en etkili hamam böceği ilacı çeşitleri şunlardır;

  • Bayer Maxforce Platin hamam böceği ilacı
  • Goliath jel hamam böceği yemi
  • Solfac hamam böceği ilacı
  • Icon 10 CS hamam böceği ilacı

Hamam böcekleri için etkili olan bu ilaçlar içerik, etki ve fiyat gibi karşılaştırmalar yapılarak satın alınabilir. Böylelikle hem sağlık hem de hijyen açısından rahatsızlık veren böceklerden kurtulmak mümkün olur.

Bayer Maxforce Platin Hamam Böceği İlacı

Hamam böcekleri için kullanılabilecek en etkili ilaçlar arasında Bayer Maxforce Platin hamam böceği ilacı vardır. Bu ilaç jel halinde üretilen bir ilaçtır ve tüm hamam böceklerinde etkilidir. Şırıngası sayesinde kolay bir şekilde uygulanabilir. Kokusuz olarak üretilmiş olan bu ilaç kullanılacağı zaman mekânın boşaltılmasına gerek yoktur. Elektrik kablosu ve ekipmanları çevresi için de kullanıma uygun olan bu jel leke veya kalıntı bırakmadan hamam böceklerinden kurtulmayı sağlar. İçerdiği Klothianidin isimli madde sayesinde hamam böceklerinin birbirini etkileyerek yok olmalarına yardımcı olur.

Goliath Jel Hamam Böceği Yemi

Hamam böceklerinden kurtulmak için kullanılabilecek etkili ilaçlardan birisi de Goliath jel hamam böceği yemidir. Bu yem sayesinde hamam böceklerinden hızlı bir şekilde kurtulmak mümkün olur. Kesin sonuç sağlayan bu yem Alman, Amerikan ve Oriental hamam böceklerinde etkilidir.

Solfac Hamam Böceği İlacı

Hamam böceklerinden kurtulmak için tercih edilebilecek etkili ilaçlardan birisi de Solfac hamam böceği ilacıdır. Bu ilaç toz şeklinde üretilmiştir. İlaç açık alanlarda, kapalı alanlarda ve çöplüklerde kullanıma uygundur. İlaç içeriği sayesinde ilaçlamanın yapılması için mekanın boşaltılmasına gerek yoktur. Uluslararası güvenilirlik belgesi bulunan bu ilaç su bazlı ve kokusuzdur.

Icon 10 CS Hamam Böceği İlacı

Icon 10 CS hamam böceği ilacı evlerde ve iş yerlerinde sıklıkla görülen hamam böceklerinden kurtulmak için kullanılabilecek hamam böceği ilaçlarındandır. Bu ilaç 20 gün ve üzerinde kalıcılık sağlayarak mekanların böceklerden temizlenmesine yardımcı olur. İlacın insanları etkilememesi için ilaçlanacak alanın boşaltılması gerekir. Etkili olan bu ilaç sulandırılarak kullanılır. Ayrıca kene, tahtakurusu ve sivrisinek gibi farklı haşereler üzerinde de etkilidir.

Provet Altox Hamam Böceği İlacı

En etkili hamam böceği ilaçlarının arasında Provet Altox hamam böceği ilacı bulunur. Bu ilaç dökme çözelti şeklindedir ve çevre ilaçlamalarında kullanıma uygundur. Kısa sürede etkili olan ilaç sayesinde başta hamam böcekleri olmak üzere kene, kara sinek ve pirelerden kurtulmak mümkündür. İlacın kullanımı ise haşere miktarına bağlı olarak belirlenmelidir.

 

Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
ACİL ÇAĞRI