Ev Zararlıları Kontrolü

  1. Anasayfa
  2. Ev Zararlıları Kontrolü

Ev İlaçlama

Ev ilaçlaması günümüzde artık zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Çünkü beklenmedik anlarda tehlike boyutu yüksek birçok haşere tarafından ani baskına uğramamız an meselesidir. Bunlar gıdalarımızı yiyerek, kemirerek veya dokunarak temas etkisiyle çeşitli hastalıkların zeminini oluştururlar. Bundan daha da önemlisi doğrudan insanlara saldırmalarıdır. Bunun için ev ilaçlaması periyodik zamanlama ile en az altı ayda bir yapılması gerekmektedir.

Böceklerin Yaşam Alanları

Çevrede uçan ve yürüyen: sinek, böcek ve kemirgenler, bilindiği üzere bodrum, lağım, çöp alanları ve sağlık şartlarına aykırı olan mahzenlerde yaşamaktadırlar. Bunlar oluşumlarından kısa bir süre sonra dağılarak, bahçe ilaçlaması, apartman ilaçlaması ve en önemlisi de ev ilaçlaması yapılmamış olan yerleşim alanlarına hızlıca elektrik buatları, çatlak duvar, bozuk dış kapı ve diğer açık buldukları geçitlerden ulaşarak besin bolluğu ve sıcak alan konusunda zengin olan tesislere yerleşirler. Eğer oturduğumuz dairenin fenni bakımları iyi, ev ilaçlaması en son altı ay içinde yapılmış ise gelen haşere temas yolu ile aldığı insektisit sayesinde etkisiz hale gelerek yok olacaktır. Bunun için endişelenmemize gerek yoktur.

Haşerelerin evlere girmelerinin başlıca nedenleri

*Çağımızda doğal yaşam alanların bozularak daralması,

*Metropol şehirlerde çöp ve atık kontrollerinin ve düzeninin sağlanamaması

*Şehir alt yapısının yetersiz veya plansız olmaması

*Kış mevsiminin de etkisi buna neden olmaktadır.

Evdeki Böcekler

Ev ilaçlaması yapılmamış ise, mutfak dolaplarında ve açıkta bulunan gıdalara her fırsatta girip çıkan hamam böceği, tavanlar ve duvar köşelerinde örümcek, sivrisinek, karasinek mevcuttur. Banyo ve odaların tamamında gümüşçün(nem böceği), yatak içlerinde tahtakurusu ve mite-toz akarı, bahçe girişlerinde kene, akrep, kırkayak, çıyan ve birçok yürüyen diğer zararlılara rastlamak mümkündür.

Evimizdeki En Tehlikeli Haşereler

Bunlardan en önemlisi de fare ve türleridir. Özellikle lağım fareleri insanların, kulak, burun, dudak, el ve ayak parmaklarını kemirirler. Buna mukabil ev ilaçlaması yapılmamış ise tehlike yakında demektir. Haşereler daha çok gece sessizliğinde aktiftirler, yani insanlar uykuya daldıktan kısa bir süre sonra onlar için fırsat doğmuş demektir. Biyolojik sıvılarıyla fareler kemirdikleri yerleri uyuşturarak algı hissini yok ederler böylece fareler sabaha kadar bir insan üzerinde yukarıda saydığımız organların tamamını kemirdikleri geçmişte görülmüştür. Bunun için ev ilaçlaması ihmal edilmeyecek çok önemli bir savunmadır. Haşereler kemirirken, sokarken, ısırırken veya dokunurken özellikle; farelerden veba-verem, sinek sokmalarından fil hastalığı sıtma, hamam böcekleri mutfak tezgâhları üzerinde birçok basilin taşıyıcılarıdır.

Sağlıklı ve güvenli bir yaşam sürdürebilmek için ev ilaçlaması gerekli korunmalarda başta gelir. Ancak kaliteli ve doğru bir ev ilaçlaması için profesyonel ilaçlama firmalarında yardım almak en doğru seçimdir. Yanlış ilaç ve bilinçsiz bir yöntem ile bu işin üstesinde gelmek kolay olmayacaktır. Kendinizi çeşitli ilaçların kullanımı ile tehlikeye sokmadan lütfen sağlık bakanlığı onaylı bir ilaçlama firması ile irtibata geçiniz.

Özellikle sıcak havaların başlamasıyla iyice artan böcek sorunları, ev ilaçlama ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Yaşam alanlarımızda öncelikli ihtiyacımız olan hijyen, bu alanlarda böceklerin varlığının sonlandırılmasıyla da ilintilidir. Bu nedenle günümüz koşullarında, ev ilaçlamasının artık belirli dönem aralıklarıyla zorunlu olarak yaptırılması gerekmektedir. Evlerde müdahale edilmeyen böcek sorunlarında pek çok çeşit böcek mutfaklarımızda, oturma alanlarımızda, yatak odalarımızda ve tuvaletlerimizde pek çok mikrop ve bakterinin türemesine zemin hazırlamaktadırlar.

Özellikle mutfağımızda meydana gelen böceklenme sorunlarında hem mutfak araç gereçlerimize pek çok hastalık yaratıcı bakteri bulaşmakta hem de tezgâh gibi yiyeceklerin temas ettiği alanlarda böceklerin bıraktığı mikroplar yiyeceklerimize bulaşmaktadır. Ciddi bir sağlık sorunu yaratmaması adına böceklenme sorununu fark ettiğimiz anda acilen uzman ev ilaçlama servisi yardımına başvurmamız en doğru seçenek olacaktır.

Üstelik evlerimizde karşılaştığımız ilaçlama ihtiyaçları sadece böceklerden kaynaklı olmamaktadır. Uçan ve yürüyen haşereler, daha büyük boyutlu ve vereceği zararlar daha tehlikeli olan kemirgenler (fare gibi) evlerimizde çok daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Genel olarak haşere ailesi üyeleri evlerimize kötü alt yapı inşaatından, elektrik sayaçlarından, duvarlardaki kırık ve çatlaklardan, açık ev ve balkon kapılarından ve diğer örneklendirebileceğimiz müsait alanlardan giriş yaparak kısa sürede sıcak ve besin kıtlığı bulunmayan alanlarda çoğalmakta ve sağlığımız için birincil risk faktörlerini oluşturmaktadırlar.

Ev İlaçlaması Neden Gereklidir?

Evlerimizde yakaladığımız haşerelerin boyutları ve türleri fark etmeksizin, ev yaşantımızda bize sağlığımız konusunda risk yaratmaktadırlar. Özellikle kemirebilen, ısırabilen ya da sokabilen haşereler evlerimizde hijyeni yok etmekle kalmayıp acil hastane müdahalesi gerektiren durumlara da neden olabilmektedirler. Sinek sokmalarından sıtma ya da fil hastalığı kapma, fare ısırığında ise verem ve veba gibi hastalıklarla karşılaşma riskimiz oldukça yüksektir.

Tüm bu saydığımız olumsuzluklardan kurtulabilmek, evimizde böceklerden vb. haşerelerden uzak hijyenik bir ortama sahip olabilmek için konunun uzmanından profesyonel ev ilaçlama hizmeti almak gerekmektedir. Bu ihtiyaçlar için doğru ilaçlama firmasıyla çalışmak, yanlış ilaç kullanımın ve dolayısıyla çözülemeyen problemlerin önüne geçebilmekte, aynı zamanda çok kısa zamanda evinizdeki böcek probleminizden doğa dostu ilaçlar ve ilaçlama yöntemleriyle kurtulmanıza yardımcı olur. Sektördeki tecrübesiyle her türlü böcek sorununuza oldukça kısa sürede doğru müdahale edebilen WorldPest ilaçlama olarak bizler, ilaçlama konusunda sizlere 7/24 destek sağlıyoruz.

Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
ACİL ÇAĞRI