Çıyan, yürüyen haşereler arasında en zehirli olanlarından biridir. Ülkemizde uzunluğu 3 ile 10 cm arasında olanları daha çok mevcuttur. Diğer zehirli haşerelere göre daha küçük ve ince yapılı olduğu için kapı eşikleri altından ve en küçük duvar çatlaklarından bile evimize kadar girebilirler. Çıyan çeşitliliklerine göre renkleri de değişiklik göstermektedir. Çıyan türlerinde en tehlikeli olanları siyah, kırmızı ve kahve renkli olanıdır.
Çıyan, benzerlik yönünden kırkayaklarla çok karıştırılırlar. Ancak kırkayak hem zehirsiz hem de vücut ölçülerinin değişik özellikleriyle kendisini ayırt etmektedir. Yumurta ile çoğalırlar.

Çıyan İlaçlama Hizmeti

Çıyanlar hızlı ve sinsi haşeredir. Avlanmayı daha çok geceleri veya gündüzleri karanlığın yoğun olduğu alanlarda sürdürürler. Avlarını ısırarak etkili bir zehir salgıladıktan sonra felç ederek yerler. Çok etkili bir zehre sahiptirler, çıyan ısırdıkları bir insanı ölüme kadar götürdükleri olanlar arasındadır.

Çıyan Sokması Nedir?

Çıyan sokması Soktukları yerde; kaşıntı, kızarıklık, yanma ve vücutta halsizlik, baş dönmesi, ağrı ile kusma gerçekleşir. Beslenme şekilleri, daha çok böcek ve diğer canlı türlerini tüketerek hayatta kalırlar. Bulundukları alanlar ise; bahçe duvarları, otopark, bodrum katı, evlerde parke altları ve süpürgelikler, dolap arkası, duvar çatlağı, banyo ve mutfak tezgâhının altında gizlenirler. Bunun için ev ilaçlama oldukça önemlidir. Ev içlerinde daha çok gece karanlığında dolaşırlar ve yatak odalarında açıkta kalan el, ayak, boyun ve yüz gibi alanları çıyan sokması kaçınılmaz bir durumdur. Böyle bir duruma maruz kaldığınızda hiç vakit kaybetmeden en yakın hasta hane veya diğer sağlık kuruluşlarına başvurunuz.

Çıyan İlaçlama Nasıl Yapılır?

Çıyan gibi bu tür genel haşerelerden zarar görmemek için, yılda en az 3 defa çıyan ilaçlama uygulaması gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu haşerelerin zararlarına maruz kalmamak için yapılan müdahalede alınacak önlem ve kullanılan yanlış ilaçlarında zararlarına uğrayabilirsiniz. Bu durumda bu tür tehlikeli işlerde sağlık bakanlığı onayıyla ve profesyonel şirketlerden yardım almak en kolay ve doğru seçimdir. Daha geniş bilgi ve evinize ücretsiz keşif istemek için lütfen 7/24 müşteri canlı destek hattımızdan bize ulaşınız.

Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
ACİL ÇAĞRI