Lağımsıçanı

  1. Anasayfa
  2. Lağımsıçanı

Lağımsıçanı kemirgen sınıfının bir üyesidir. Boyları 25 cm ve 30 cm ye kadar ulaşır. Lağımsıçanı adından da anlaşıldığı gibi lağımlarda yaşarlar. Lağım çukurları, lağımlara bağlanan boruların içerisinde yuvalanır ve ürerler.

Bina ve işletmelerde gider pimaş boruların eskimesi, kırılması ya da açılması sonucu yaşam alanlarımıza da girerler. Yaşam alanlarımıza giren lağımsıçanlarını fark etmediğimde ıssız sessiz alanlarda da yuva yapıp, yavrulamaları mümkündür.

Lağımsıçanı diğer farelere göre daha güçlü ve tehlikelidir. Tehlike hissettiği zaman rahatlıkla saldırır ve ısırabilir. Lağım farelerinin yapıları gereği tükürüklerinde bulunan uyuşturucu özelliği ile kemireceği yerleri nefesiyle uyuşturarak kemirirler. Bu uyuşturma özelliği sayesinde insanlarında kulak ve el ayak parmaklarını ısırabilir. Ya da vücudun çeşitli yerlerini ısırabilir.

Lağım fareleri de diğer fareler gibi yaşam alanlarımıza girip bizleri tedirgin edip çeşitli zararlar vermektedir. Bu fareler lağımlardan boruları ve duvarları delerek ortaya çıkabilirler. Lağım fareleri insan ve hayvan yiyecekleri arasında hemen hemen her gıda malzemesini yerler.

Lağım faresi mücadelesi amatör insanlar tarafından ve amatör fare ilaçlarıyla mümkün değildir. Öncelikle profesyonel bir ilaçlama şirketi tarafından keşif yapılıp alınacak önlemlerden sonra ilaçlaması yapılmalıdır. Lağım fareleri aynı zamanda çok zeki bir hayvandır. Bunun için fiziksel yöntem ve yapışkan gibi yöntemlerle yakalanması çok zordur.

Lağım sıçanı mücadelesi

Lağım sıçanı mücadelesi diğer fare mücadelelerine nazaran daha zordur. Kesinlikle uzman kişilerce kontrol ve mücadelesi yapılmalıdır. Lağım sıçanı mücadelesinde ne kadar kimyasal yöntemlerle tarafımızdan kontrol haline alınsa da işletme ve evlerde rögar kapaklarının kapalı tutulması, eskimiş gider borularının tamiri değişimi, giriş katlara ya da rögara yakın yaşam veya kullanım alanlarında fiziksel mücadeleler daha etkilidir.

Rögarlara yakın alanlarda tuvalet klozetleri ve taşlarının da bazen değişmesi gerekebilir. Alaturka tuvaletler yerine alafranga klozetleri tercih edilmelidir. Düz bağlantılı borular yerine içerisinde su birikecek şekilde olan s şeklinde borular tercih edilmelidir ki lağım sıçanları suyun içinde belli bir süre nefesini tutarak hareket ederler. Uzun süre dayanamazlar. Düz borular kullanılır ise, içinde su birikintisi ya da engel olmadığı için rahatlıkla tuvaletlerden kapalı alanlarımıza, evlerimize girebilirler.

Lağımsıçanı hakkında sizlere daha çok bilgi verip, problemlerinizi de çözmek isteriz. Lütfen bize ulaşarak lağımsıçanı zararlısı hakkında daha fazla bilgi edininiz. Sizlere 7/24 kaliteli ve hızlı hizmet vermekteyiz.

 

Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
ACİL ÇAĞRI